BIURO PRASOWE

Fundacja Maraton Warszawski, 19.09.2022

44. Maraton Warszawski już w ten weekend!


Ostatnia niedziela września będzie stała pod znakiem 44. Maratonu Warszawskiego jak również biegów towarzyszących – Mini Maratonu, Bridgestone Sztafety Maratońskiej oraz po raz pierwszy w historii, biegu na 10 kilometrów, Pekao S.A. Warszawskiej Dychy. Zbliża się prawdziwą uczta dla entuzjastów biegania. W miniony piątek odbyła się konferencja prasowa, na której pojawili się m.in. przedstawiciele Maratonu Warszawskiego oraz sponsorzy tegorocznej edycji Wielkiego Biegu.

 

Maraton Warszawski to rokrocznie prawdziwe święto biegaczy. Jako jeden z nielicznych maratonów na świecie odbywa się nieprzerwanie od 1979 roku. Organizatorzy zapraszają wszystkich do kibicowania na żywo na trasie lub w miasteczku biegacza przy popularnych “Fontannach”. Tam, w godzinach 9:00-15:30 bić będzie serce Warszawy.

- Trasa maratonu biegnie bardzo spektakularnymi trasami takimi jak Łazienki Królewskie, Stare Miasto, warszawska Praga… Bardzo się cieszę, że Fundacja i my, jako miasto stołeczne Warszawa, możemy wspólnie realizować inne przedsięwzięcia. Stąd też te trasy są mi dobrze znane, bo miałem

przyjemność po nich biegać – mówi Janusz Samel, Dyrektor Biura Sportu i Rekreacji m.st. Warszawa.

Prestiżowe wydarzenie o międzynarodowej randze

 

Udział we wszystkich biegach rozgrywanych w ramach tegorocznej edycji Maratonu Warszawskiego zadeklarowało już blisko 8000 biegaczy z niemal 60 krajów. Organizatorzy zadbali o każdy aspekt zawodów: od strefy tagów przy biurze zawodów, przez atestowaną, sprzyjającą rekordom trasę z ponad piętnastoma punktami kibicowania, aż po ogromne miasteczko biegacza w Multimedialnym Parku Fontann, w którym spędzić czas będą mogły całe rodziny. W weekendowym programie przewidziane są zarówno biegi dla dzieci i młodzieży, jak i dla dorosłych. Uczestnicy rywalizować będą na dystansach: maratońskim (42,195 km) i 10 kilometrów.

- Po dwóch latach pandemii możemy powiedzieć, że wróciliśmy w końcu na właściwe tory. Być może

wielu z nas zaniechało aktywności fizycznej w tym czasie, a jeśli nie zaniechało, to nie uczestniczyło w

tego typu imprezach, bo ich nie było, dlatego trzeba to odbudować. W tym roku podczas maratonu

czeka na biegaczy również Pekao S.A. Warszawska Dycha, Bridgestone Sztafeta Maratońska i

oczywiście Mini Maraton dla dzieci. Potrzebny był nam maraton totalny, czyli coś, co będzie dawało

szansę uczestniczenia w imprezie naprawdę każdemu, wedle możliwości siłowych. Oczywiście dystans

królewski zawsze będzie tym najważniejszym i tutaj trzeba przyznać, że zwieńczeniem przygody z

bieganiem powinno być przebiegnięcie maratonu. Ale droga maratonu jest drogą mozolną, cierpliwą,

wymagającą konsekwencji. Dlatego chcemy wszystkim pomóc podkreślał Marek Tronina, Dyrektor

  1. Maratonu Warszawskiego.

Królewski Dystans - indywidualnie lub drużynowo

Biegacze startujący w stolicy zdążyli w ostatnich latach przyzwyczaić się już do tego, że Maraton

Warszawski rozpoczyna się na ulicy Konwiktorskiej w pobliżu stadionu Polonii Warszawa. Nie inaczej będzie tym razem. Trasa maratonu poprowadzona przez Warszawę jest na tyle szybka, że pozwala na walkę o naprawdę wartościowe rezultaty, a jednocześnie zapewnia możliwość zobaczenia wielu charakterystycznych miejsc stolicy. Meta 44. Maratonu tak, jak całe miasteczko biegowe, znajdować się będzie w pobliżu Multimedialnego Parku Fontann.

Znajdzie się również coś dla biegaczy, którzy nie lubią uprawiać sportu samemu. W Bridgestone

Sztafecie Maratońskiej uczestnicy wystartują w 3-osobowych zespołach. Drużyna będzie musiała

przebiec 3 odcinki kolejno – około 14, 10 oraz 18 kilometrów.

- W 2018 roku z firmą Bridgestone zainaugurowaliśmy kampanię, podczas której chcieliśmy

inspirować ludzi do spełniania swoich marzeń, bez względu na przeszkody, które stoją na ich drodze. I

tutaj pojawił się Maraton Warszawski. Kilka tysięcy osób, każdy ma jakieś marzenie i każdy ma pełną

świadomość tego, ile przeszkód na spełnienie tego marzenia jeszcze go czeka. W tym roku

zapewniliśmy biegaczom nowy, darmowy zapis wspomnień. Każdy z uczestników na numerze

startowym będzie miał swój indywidualny kod QR. Specjalny algorytm będzie katalogował zdjęcia,

wyłapując uczestników z danym kodem QR, przez co uczestnikowi będzie później łatwiej znaleźć siebie

na fotografiach mówi Marek Plawgo, lekkoatleta i Senior Account Manager Kampanii Olimpijskiej

Bridgestone.

Pekao S.A. Warszawska Dycha - bieg dla każdego

 

Premierowa edycja Pekao S.A. Warszawskiej Dychy to bieg zarówno dla bijących życiowe rekordy, jak i amatorów biegania, którzy chcą zweryfikować swoją kondycję. Bieg rozpocznie się o godzinie 9:30 na ulicy Konwiktorskiej i będzie prowadził w stronę Żoliborza i Bielan. Finisz to długa prosta prowadząca Wisłostradą, aż do mety usytuowanej na wysokości wizytówki Warszawy - Multimedialnego Parku Fontann.

- Nasz bank często mówi o tym, że trzeba „Brać życie za rogi”, a łączy się to z siłą, z aktywnością

fizyczną i sportem. I my jesteśmy w tym sporcie stale obecni. Zapraszamy biegaczy, już od piątku, do

naszego stoiska EXPO w Pałacu Kultury, gdzie będą czekali na nich fizjoterapeuci i wszelkiego rodzaju

wskazówki, co można zrobić, żeby biegać lepiej, szybciej i z lepszą techniką, no i co ważne – bez

kontuzji. A w dzień maratonu będziemy na mecie, w specjalnej strefie chillout. Trochę relaksu,

masaże, a także gry, zabawy i nasza maskotka – żubr, która będzie wszystkich witać – mówi Paweł

Jurek, Rzecznik Prasowy Banku Pekao S.A.

Wyrównana walka z szansą na kolejny rekord

 

Bez wątpienia 44. Maraton Warszawski dostarczy widzom ogromnych emocji. Obecnie wśród mężczyzn obowiązuje rekord Kenijczyka Sammy’ego Kibeta, który dokładnie 11 lat temu pokonał dystans maratoński w czasie 2:08:17. Kobiety, aby zapisać się na karcie historii Maratonu Warszawskiego będą musiały pobić rekord 2:29:04, który 3 lata temu ustanowiła rodaczka Sammy’ego – Rebecca Korir.

Drugim najlepszym wynikiem w całej tegorocznej żeńskiej stawce legitymuje się Iwona Bernardelli (2:27:47), która nie ukrywa, że w nadchodzącym Maratonie chce pobiec naprawdę szybko. Z Polką zacięcie rywalizować będą Kenijki Betty Chepkwony i Salina Jebet (obie z rekordem 2:30:28) oraz Etiopki Askale Alemayehu (2:27:32) i Demissie Abera (2:29:30). Wśród mężczyzn faworytami są Kenijczycy David Metto (2:09:45) i Felix Kirui (2:11:26) oraz Etiopczycy Danel Terese (2:10:09) i Shambel Jimma (2:10:28).

Mini Maraton Warszawski

 

Na dzieci i młodzież, które chcą poczuć smak rywalizacji i przede wszystkim dobrej, sportowej zabawy czeka Mini Maraton - bieg pod hasłem “Mały Wielki Bieg”. Mini Maraton powstał po to, by kształtować dobre nawyki wśród dzieci i młodzieży, a także stworzyć im bezpieczną płaszczyznę do współzawodnictwa. Bieg ten podzielony jest na 8 kategorii - w zależności od wieku uczestnicy pobiegną różnych dystansach.

Zawody odbędą się w sobotę, 24 września na Stadionie Polonii. Po raz pierwszy w historii młodzi uczestnicy Mini Maratonu będą ścigać się na murawie boiska przy płynącym z trybun dopingu swoich rodzin. Limit wieku uczestników wynosi 17 lat. Dla najlepszych w każdej kategorii wiekowej przewidziano pamiątkowe puchary.

 

Pomaganie przez bieganie

 

Maraton Warszawski to również od wielu lat akcja #BiegamDobrze. Do tej pory założonych zostało już

4550 zbiórek, w których udało się zebrać ponad 240 tysięcy złotych! Łącznie od 2015 roku zebrano aż 7 milionów złotych, które zostały przeznaczone na cele charytatywne. Aby wziąć udział w przedsięwzięciu należało podczas zapisów zdecydować się na ścieżkę charytatywną i wybrać jedną z organizacji, na którą rozpocznie się zbiórka pieniędzy, a następnie postarać się o zapełnienie swojej wirtualnej skarbonki. Motto biegaczy charytatywnych jest proste - w słusznej sprawie biegnie się lżej!

 

Ostatnia szansa na zapisy

 

Rejestracja na biegi trwa do 24 września. Na terenie imprezy będzie znajdować się aż 15 punktów

kibicowania, skąd będzie można wspierać swoich faworytów. Wiele atrakcji będzie czekać również

przed samym wydarzeniem. W piątek i sobotę w Pałacu Kultury i Nauki odbędą się Targi Sport&Fitness, a biegacze będą odbierać swoje pakiety startowe. Expo i Biuro Zawodów funkcjonować będą w piątek 23 września w godzinach 14:00-20:00 oraz w sobotę w godzinach 10:00-18:00. W programie m.in.: targi sprzętu sportowego, prezentacja faworytów i spotkanie z pacemakerami, czyli osobami,  które zajmują się nadawaniem tempa. Pojawi się także ekspert, który dokładnie omówi trasę 44. Maratonu Warszawskiego.

Zapisy na Maraton Warszawski, Mini Maraton i Pekao S.A. Warszawską Dychę trwają do 24 września na stronie https://rejestracja.maratonwarszawski.com. Zapisać będzie można się także w Biurze Zawodów - tam jednak liczba pakietów będzie ograniczona. Nie czekaj, dołącz do biegaczy na wybranym dystansie i stań się uczestnikiem święta biegania!

***

Fundacja "Maraton Warszawski" została założona w 2002 roku. Jej główną misją jest popularyzacja biegania
w Polsce, wsparcie zarówno profesjonalnych zawodników jak i biegaczy-amatorów, a także poprawa standardów organizacyjnych imprez biegowych. Fundacja organizuje między innymi: Maraton Warszawski, Półmaraton Warszawski, Ekiden oraz cykl imprez biegowych „Puchar Maratonu Warszawskiego”.

Kontakt dla mediów:
Fundacja „Maraton Warszawski”
Magda Skrocka
+48 510 281 438

Partner of Promotion

Krzysztof Brodowski

Account Executive

+48 22 858 74 58 wew. 36