BIURO PRASOWE

Ghelamco, 03.12.2018

„Bez/Granicznie” – nowa wystawa na placu Europejskim


Fundacja Sztuka w Mieście zaprasza na nową wystawę w plenerowej galerii Art Walk na placu Europejskim. Od 8 grudnia do końca lutego będzie tam można oglądać ekspozycję zatytułowaną „Bez/Granicznie” będącą wypowiedzią młodych uczestników i obserwatorów życia społecznego na ważne tematy.


Wystawa jest owocem warsztatów dla dzieci i młodzieży, które odbywały się między 1 października a 25 listopada w Łodzi i Warszawie pod hasłami: Jakie reguły obowiązują w kosmosie? Jakie jest wyobrażenie młodych uchodźczyń o niezależnym życiu w Polsce? Jak zaprzyjaźnić się z rzeką? Co we współczesnym mieście oznacza wykluczenie? Pomysłodawca i kurator ekspozycji, Marcin Polak, wspólnie z artystkami Cecylią Malik, Anną Pichurą, Anną Jochymek i Pamelą Bożek postanowił poszukać odpowiedzi na te ważne pytania. Do współpracy zaproszono 35 młodych osób w różnym wieku.

O sprawy aktualne i ważne dla nas wszystkich zapytałem młode i małe osoby, które niebawem będą kształtować świat. Istotą projektu jest założenie, że dzieci mogą wypowiadać się w istotnych kwestiach i aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym – dajmy im tylko głos i wychowujmy na świadomych obywateli. Do uczestnictwa w projekcie zaprosiłem także artystki. Zwróciłem się do kobiet, bo ich głos jest ważny i to one mogą zmienić świat na lepsze – mówi Marcin Polak, kurator wystawy.

Uczestnicy i uczestniczki projektu podczas warsztatów pisali konstytucję dla kosmosu, tworzyli performance na temat rzeki Wisły, rozmawiali o problemie wykluczenia w kontekście skatingu oraz opowiadali o realnym i wyobrażonym życiu młodych uchodźców w Polsce. Prezentowana na placu Europejskim wystawa „Bez/Granicznie“ przedstawia prace dzieci w różnych formach oraz dokumentację fotograficzną i filmową z warsztatów. Inauguracja ekspozycji nastąpi 8 grudnia i będzie ją można oglądać do końca lutego.

O Art Walk

Plenerowa galeria Art Walk to specjalnie zaprojektowana konstrukcja, dostosowana do całorocznego eksponowania obrazów, rzeźb i instalacji artystycznych. Pasaż wystawienniczy o długości 57 metrów składa się z 20 segmentów, każdy z ciekawie zaprojektowanym oknem na wewnętrzną galerię. Art Walk został uruchomiony w maju 2016 r. przez Ghelamco Poland i Fundację Sztuka w Mieście, której misją jest upowszechnienie działań i projektów kulturalnych aktywizujących lokalne społeczności w przestrzeni ich zamieszkania. Galeria funkcjonuje w ramach placu Europejskiego – pierwszej tego typu przestrzeni miejskiej w historii Warszawy. Stanowi wyjątkowe miejsce spotkań dla mieszkańców miasta i pracowników okolicznych biur, a także przestrzeń promującą kulturę i sztukę.

„Bez/Granicznie”

Art Walk, plac Europejski w Warszawie

Kurator: Marcin Polak (1973) – artysta i kurator poruszający się na styku działań artystycznych i społecznych. Inicjator działań z cyklu Zawód Artysty, mających wpłynąć na zmianę polityki kulturalnej. Założyciel i redaktor portalu o tematyce społeczno-kulturalnej miejmiejsce.com. Współprowadzi latającą Galerię Czynną. W swoich projektach porusza ważne problemy społeczne i polityczne, starając się inicjować dialog między społeczeństwem a instytucjami oraz elitami. Absolwent PWSFTViT w Łodzi (2006). Stypendysta MKiDN. W 2016 został odznaczony honorową odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej“. Mieszka i pracuje w Łodzi.

Współpraca artystyczna: Cecylia Malik (warsztaty: Jak zaprzyjaźnić się z rzeką), Anna Pichura (warsztaty: Konstytucja dla kosmosu), Anna Jochymek (warsztaty: Kolegium Derskorolkowe, czyli rozważania nad wykluczeniem społecznym w kontekście kultury alternatywnej), Pamela Bożek (warsztaty: Z ziemi polskiej do Polski)

Organizator: Fundacja Sztuka w Mieście, Ghelamco Poland

Współpraca instytucjonalna: Szkoła Podstawowa Edukacji Przyjaznej Dziecku w Łodzi, Ośrodek dla cudzoziemców i cudzoziemek w Łukowie (Hotel Polonia Łuków), Ognisko na Zielonej Białołęce (Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Ulicy im. Kazimierza Lisieckiego „Dziadka”).

O FUNDACJI SZTUKA W MIEŚCIE

Fundacja Sztuka w Mieście została powołana do realizacji działań dążących do podniesienia jakości miejskiej przestrzeni publicznej. Jej celem jest promowanie, wspieranie oraz upowszechnianie inicjatyw artystycznych, organizacja wydarzeń kulturalnych, a także imprez rozrywkowych oraz sportowych skierowanych do lokalnych społeczności, rozgrywających się w miejskiej przestrzeni publicznej.

Działania Fundacji wynikają z potrzeby dbania o wysoką jakość miejskiej przestrzeni publicznej, przekładającej się na wysoki standard życia mieszkańców miast. Rolą naszej organizacji jest nie tylko promowanie i współtworzenie tej jakości, ale także uświadamianie jej wartości lokalnym społecznościom. Traktując kulturę i sztukę jako narzędzie i jedną z warstw budujących tkankę miasta, wykorzystujemy ich wartość i walory do poprawy wizerunku polskich miast.

Wspieramy artystów, zwłaszcza młodych, poprzez tworzenie warunków rozwoju ich twórczości. Celem działalności Fundacji jest również promowanie obywatelskich aktywności poprzez zainteresowanie środowisk nieprofesjonalnych sprawami z dziedziny nauki, kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji sztuki w miejskiej przestrzeni publicznej. Organizujemy koncerty, wystawy, imprezy o charakterze społecznym, kulturalnym i sportowym, zapraszając do współpracy lokalnych artystów, projektantów oraz naukowców.

Rozbudowujemy program „Na Warsztacie” z zakresu edukacji kulturalnej polegający na organizacji warsztatów projektowo-artystycznych dla uczestników w różnym wieku, z udziałem artystów – projektantów, malarzy, plastyków, muzyków i innych. W ramach programu prowadzimy także działanie „EDUKujmy się!” polegające na darmowym udostępnianiu materiałów edukacyjnych z zakresu kształtowania przestrzeni publicznej oraz sztuki w przestrzeni publicznej.

***

O GHELAMCO POLAND

Ghelamco Poland to lider rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce i pionier w dziedzinie innowacji, zrównoważonego budownictwa i kreowania przestrzeni publicznej. Przez 26 lat, jako inwestor, deweloper i generalny wykonawca, firma ugruntowała swoją wiodącą pozycję na polskim rynku dostarczając 1 100 000 m2 najwyższej klasy powierzchni biurowej, mieszkaniowej, handlowej i magazynowej. Wolumen sprzedaży zrealizowanych projektów przekracza 1,3 mld EUR. Flagową inwestycją firmy jest kompleks biurowy Warsaw Spire wraz z placem Europejskim, uznany za najlepszy budynek biurowy na świecie w prestiżowym konkursie MIPIM Awards 2017.

Jako wizjoner w branży Ghelamco od lat konsekwentnie wdraża pionierskie projekty innowacyjnych, zaawansowanych technologicznie budynków i wyznacza kierunki dla rozwoju rynku nieruchomości w Polsce. To właśnie belgijska firma odkryła potencjał Mokotowa, wprowadziła do Polski koncepcję parku biznesowego i jako pierwsza certyfikowała budynki biurowe w prestiżowym systemie BREEAM – firma posiada w swoim portfolio już 9 certyfikowanych projektów o łącznej powierzchni 320 000 m2. Ghelamco także jako pierwszy spośród deweloperów dostrzegł potencjał Woli – lokalizacji, w której powstaje aktualnie nowe biznesowe serce stolicy.

Ghelamco to także jedyny deweloper w Polsce, który postrzega zrównoważone budownictwo w szerszej perspektywie i aktywnie działa na rzecz kształtowania przestrzeni publicznej. Firma realizuje projekty na rzecz rewitalizacji całych dzielnic, kreując obszary wartościowe dla miasta, jak plac Europejski. By dodatkowo wesprzeć miastotwórcze inicjatywy, firma Ghelamco powołała do życia Fundację Sztuka w Mieście, której celem jest podnoszenie jakości miejskiej przestrzeni publicznej poprzez działania artystyczne czy ambientowe dla lokalnych społeczności. Dokonania Ghelamco zostały wyróżnione szeregiem nagród, m.in. siedemnastokrotnym tytułem Dewelopera roku w Polsce.

Informacje dla mediów:
Rafał Roguski, Senior Account Executive, Partner of Promotion
e-mail: , tel. 22 858 74 58 w. 73

Michał Nitychoruk, Communication Manager Ghelamco Poland
email: , tel. +48 600 210 304