BIURO PRASOWE

Rok Polsko-Niemiecki, 11.05.2006

Autobus pełen kultury - Przystanek Warszawa


W ramach kończącego się Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006, przez polskie miasta przemierza autobus pełen kultury. Po Szczecinie, Poznaniu, Łodzi, Lublinie, Rzeszowie, Krakowie, Zgorzelcu, Wrocławiu i Katowicach przyszła kolej na Warszawę. Do stolicy autobus zawita 16 maja. To ostatni już przystanek realizowanego przez polską i niemiecką młodzież projektu "W drodze na spotkanie - Unterwegs zur Begegnung".
Wyjątkowy autobus, dzięki kreatywnej pracy młodych Polaków i Niemców, odwiedził już 9 miast. Do Warszawy zawita 16 maja. Jeszcze tego samego dnia w Szkole Podstawowej nr 312 nauczyciele, wraz z osobami podróżującymi w autobusie, przeprowadzą specjalnie przygotowane lekcje, obejrzą filmy oraz zorganizują zabawy dla najmłodszych. "Klasa na kółkach", bo tak nazywa się realizowany projekt, ma przybliżyć młodzieży kulturę naszych zachodnich sąsiadów. Dlatego też udział w projekcie biorą różne szkoły, zarówno te z dużych osiedli, jak i z peryferii miast, placówki z rozszerzonym programem języka i kultury oraz te, w których języka niemieckiego brakuje w programie nauczania. Ideą projektu jest połączenie różnych mentalności, kultur, zainteresowań i sposobów nauczania.

Pobytowi autobusu w Warszawie towarzyszy także cały szereg imprez kulturalnych.

Ciekawość tego, jak żyją, ubierają i zachowują się cudzoziemcy zrodziła pomysł przeprowadzenia projektu "Berlin - na co dzień / Warszawa - Alltags". Studenci Instytutu Projektowania Odzieży przy Uniwersytecie Sztuk w Berlinie oraz Wydziału Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie dużo czasu spędzili za granicą, obserwując uważnie mieszkańców tych miast. Różnice i podobieństwa w codziennym życiu warszawiaków i berlińczyków (Pani Magdo, nie jestem pewien, ale chyba mieszkańców miast piszemy małą literą), ich odmienna, czasami oryginalna aparycja, sposób, w jaki ukazują się "na zewnątrz" zaowocowały wieloma odkryciami i przemyśleniami. Niespodziewane wyniki obserwacji - instalacje oraz produkty młodych projektantów, będzie można oglądać od 17 do 24 maja przy ul. Solec w Warszawie.

Podczas otwarcia wystawy " Berlin - na co dzień / Warszawa-Alltags" zaprezentuje się grupa "Yellow Lounge". Zespół z powodzeniem od pięciu lat gra muzykę klasyczną w klubach. Ich oryginalne brzmienie trafia wprost do młodych ludzi, czego pozazdrościć im może niejedna światowej klasy orkiestra. Wieczornemu koncertowi grupy towarzyszyć będą opowiedziane oryginalnym językiem obrazy i wizualizacje, w których tworzeniu specjalizuje się VJ - Safi Sniper. W warszawskim klubie "1955" 17 maja wystąpi również DJ Canisius oraz popularny pianista i muzyk klasyczny Maciej Grzybowski. Organizatorzy przewidują, iż w kulminacyjnym punkcie wieczoru gwiazdy sceny klasycznej zagrają bez nagłośnienia, jak zwykły to czynić podczas swoich wcześniejszych występów. Projekt "Klasyka w klubie" także towarzyszy obchodom Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006.

Międzynarodowe Targi Książki, których w tym roku honorowym gościem są Niemcy, rozpoczną się 18 maja. W tym samym czasie, naprzeciwko Pałacu Kultury i Nauki studenci germanistyki z Lublina będą zachęcać przechodniów do zapoznania się z twórczością pisarzy obecnych na targach. Na ulicy oraz w "kulturalnym autobusie" będzie można przeczytać fragmenty książek artystów oraz zaczerpnąć informacji na temat ich życia i twórczości.

W Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie 20 maja zaprezentowany zostanie niezwykły film Thomasa Grube oraz Enrique Sancheza "Rhythm is it!". Reżyserzy uwiecznili w styczniu 2003 r. niesamowity projekt, podczas którego młodzież i dzieci z Niemiec oraz 25 innych państw zatańczyli "Święto wiosny" Strawińskiego. Choreografia została stworzona przez Roystona Maldooma, a ujmującemu występowi 250 dzieci towarzyszyli Berlińscy Filharmonicy. Film zachwycił publiczność, został również nagrodzony m.in. Niemiecką Nagrodą Filmową. Uświadamia on, że muzyka może połączyć wszystkich ludzi, bez względu na wiek, pochodzenie i narodowość.

***

Idea Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006

Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 to projekt polskiego i niemieckiego rządu, który objęty został honorowym patronatem Prezydenta Polski - Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Niemiec - Horsta Köhlera. Celem programu jest podkreślenie, jak wiele łączy współczesną Polskę i Niemcy oraz ożywienie stosunków dwustronnych. Atrakcyjna i zróżnicowana formuła przedsięwzięcia, liczne imprezy kulturalne, naukowe, sportowe oraz rozrywkowe mają skłonić polską i niemiecką młodzież do aktywnego i świadomego współuczestnictwa w obchodach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. Szczególna rola w tym projekcie przypadnie młodym ludziom, gdyż to właśnie oni odpowiedzialni będą za jakość stosunków polsko-niemieckich w przyszłości.
W obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 zaangażowane są instytucje państwowe i samorządowe, fundacje, uniwersytety, szkoły, stowarzyszenia, media i przedstawiciele biznesu z obu krajów.

Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.de-pl.info

Dodatkowych informacji udzielają:

Ambasada Niemiec w Warszawie
Dział Prasowy - Kontakt z mediami

dr Gregor Forschbach

tel.: 22 58 41 730
fax: 22 58 41 729

Dział Kultury

Waldemar Czachur

tel.: 22 58 41 766
fax: 22 58 41 769

Biuro Prasowe Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce

Hubert Archiciński

tel.: 22 858 74 58
fax: 22 648 42 42