BIURO PRASOWE

Rok Polsko-Niemiecki, 16.11.2005

Mglista rzeczywistość - obrazy Gerharda Richtera w Gdańsku


Retrospektywę prac jednego z najznamienitszych malarzy XX i XXI wieku - Gerharda Richtera, obejrzeć będzie można w gdańskim Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Wystawa monograficzna Survey [Przegląd], która w przekrojowy sposób ukazuje dorobek malarski niemieckiego artysty, zostanie otwarta 18 listopada i potrwa do 22 stycznia 2006. 27 reprezentatywnych dzieł Richtera pokazanych zostanie w Gdańsku w ramach obchodów Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce.
Miłośnikom i znawcom malarstwa sylwetki Gerharda Richtera nie trzeba przybliżać. Jest on jednym z trzech, obecnie najbardziej znanych malarzy niemieckich. Prace Richtera wystawiane są w galeriach i muzeach na całym świecie, a jego specyficzne podejście do sztuki od lat intryguje krytyków i dziennikarzy. Sztuka jest dla niego wartością samą w sobie. Nie staje się nośnikiem żadnych ideologii. Nie jest też odbiciem psychicznej kondycji twórcy. Takie rozumienie malarstwa wynika z całą pewnością z fascynującej, ale i trudnej biografii artysty. Dzieciństwo urodzonego w 1932 roku w Dreźnie twórcy upłynęło w czasach rozkwitu ideologii faszystowskiej w Niemczech. Natomiast początek lat powojennych spędził w komunistycznej DDR. Po ucieczce na zachód w 1961 roku Richter odciął się od jakichkolwiek przesłanek ideologicznych i rozpoczął wielką, zakończoną ogromnym sukcesem przygodę ze sztuką. Od połowy listopada, przez ponad dwa miesiące, wystawę dzieł artysty podziwiać będzie można w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku.

- Drugie półrocze obchodów Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce rozpoczynamy wydarzeniem wyjątkowym. Jest nim wystawa prac Gerharda Richtera, jednego z największych malarzy naszych czasów, który od lat cieszy się ogromnym uznaniem znawców współczesnego malarstwa. Gdańska prezentacja dorobku niemieckiego twórcy jest przekrojowa - zobaczymy zarówno fotomalarstwo Richtera z lat 60-tych, jak i jego abstrakcyjne prace powstałe w latach 80-tych i 90-tych. Fascynujący świat sztuki Gerharda Richtera z pewnością zachwyci polskich miłośników europejskiego malarstwa - mówi dr Gregor Forschbach, Attachée Prasowy Ambasady Niemiec w Warszawie.

Richter, współzałożyciel grupy "Kapitalistycznych Realistów", stał się w latach 60-tych jednym z najważniejszych i najbardziej uznanych twórców na świecie. Szczególnie rozpoznawalnym elementem jego twórczości są prace, dla których inspiracją były motywy z mediów masowych i prywatne, często amatorskie fotografie. Malując
ze zdjęć artysta w taki sposób rozprowadza farbę na płótnie, że powstałe obrazy sprawiają wrażenie nieostrych. Mglistość prac sprawia, że stają się one jeszcze bardziej podobne do odbitek fotograficznych.

Wyboru prac na wystawę w Gdańsku artysta dokonał sam, dlatego też możemy być pewni, iż stanowią one najlepszą miarę całej jego twórczości. Wystawa zorganizowana została przez Instytut Stosunków Międzynarodowych (IFA), przy współpracy z Goethe Institut w Warszawie.

***

Idea Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006

Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 to projekt polskiego i niemieckiego rządu, który objęty został honorowym patronatem Prezydenta Polski - Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Niemiec - Horsta Köhlera. Celem programu jest podkreślenie, jak wiele łączy współczesną Polskę i Niemcy oraz ożywienie stosunków dwustronnych. Atrakcyjna i zróżnicowana formuła przedsięwzięcia, liczne imprezy kulturalne, naukowe, sportowe oraz rozrywkowe mają skłonić polską i niemiecką młodzież do aktywnego i świadomego współuczestnictwa w obchodach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. Szczególna rola w tym projekcie przypadnie młodym ludziom, gdyż to właśnie oni odpowiedzialni będą za jakość stosunków polsko-niemieckich w przyszłości.
W obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 zaangażowane są instytucje państwowe i samorządowe, fundacje, uniwersytety, szkoły, stowarzyszenia, media i przedstawiciele biznesu z obu krajów.

Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.de-pl.info

Dodatkowych informacji udzielają:

Ambasada Niemiec w Warszawie
Dział Prasowy - Kontakt z mediami

dr Gregor Forschbach

tel.: 22 58 41 730
fax: 22 58 41 729

Dział Kultury

Waldemar Czachur

tel.: 22 58 41 766
fax: 22 58 41 769

Biuro Prasowe Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce

Hubert Archiciński

tel.: 22 858 74 58
fax: 22 648 42 42