BIURO PRASOWE

Rok Polsko-Niemiecki, 19.09.2005

Miłosne gry kawalera na scenie opery w Gdańsku


Kobieta w pełni wieku utrzymująca młodego kochanka, podstarzały bogacz zamierzający poślubić młodą dziewczynę oraz para zakochanych walcząca o swoją miłość na przekór rodzinnym i społecznym zakazom. Nie jest to, wbrew pozorom, kolejny odcinek brazylijskiej telenoweli, lecz libretto opery Richarda Straussa "Kawaler srebrnej róży", której premiera odbędzie się już 23 września w Państwowej Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Po 70 latach nieobecności dzieło wielkiego kompozytora zagości na scenie gdańskiej opery w ramach obchodów Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce.
Opery Richarda Straussa są w Polsce grywane bardzo rzadko. W Gdańsku "Kawaler srebrnej róży" wykonywany był ostatnio 70 lat temu, w całej Polsce dokonano do tej pory tylko pięciu realizacji tego tytułu. Dlatego też oczekiwana gdańska premiera "Kawalera srebrnej róży" będzie niezwykłym wydarzeniem dla wszystkich miłośników tego gatunku muzycznego. Opera wykonana zostanie przez niezwykle utalentowany, międzynarodowy zespół artystów, pracujących na co dzień na scenach muzycznych całej Europy.

- Opera Kawaler srebrnej róży", którą wystawiać będziemy pod koniec września w Gdańsku, wymaga od wykonawców niezwykłego muzycznego kunsztu. Była ona dla nas prawdziwym wyzwaniem. Praca nad nią dała jednak tak wspaniałe rezultaty, że jesteśmy pewni, iż warto było to wyzwanie podjąć. Cieszę się, że mogliśmy zrealizować to wielkie dzieło przy udziale artystów z całej Europy, i że uświetni ono obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce - mówi Günter Mayr, reżyser opery.

Strauss kojarzony jest często z operami o dość krwawym przebiegu, takimi jak "Salome" czy "Elektra". W "Kawalerze srebrnej róży" Strauss pokazuje jednak pogodną i zabawną część swojej osobowości - "Kawaler..." to pełna humoru ale również niezwykle mądra komedia pomyłek. Opera nie tylko wychwala miłość i wyśmiewa wszelkie intrygi, ale jest też fascynującym obrazem życia wiedeńskiej arystokracji z czasów panowania cesarzowej Marii Teresy.

- Przedstawieniem "Kawaler srebrnej róży" chcemy w ramach Roku Polsko-Niemieckiego sprawić przyjemność wszystkim miłośnikom opery w Polsce. Cieszy nas przede wszystkim to, że po tak długim okresie możemy ponownie zaprezentować muzykę wielkiego niemieckiego kompozytora Richarda Straussa melomanom w Polsce. Liczymy na to, że sukces tej opery zachęci polskich i niemieckich artystów do realizowania kolejnych wspólnych przedsięwzięć muzycznych - mówi Heinz Peters, kierownik wydziału ds. kultury Ambasady Niemiec w Warszawie.

Po wrześniowej premierze w Gdańsku spektakl pokazany zostanie na scenach w Niemczech, Austrii, Francji, Szwajcarii i Luxemburga.

***

Idea Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006

Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 to projekt polskiego i niemieckiego rządu, który objęty został honorowym patronatem Prezydenta Polski - Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Niemiec - Horsta Köhlera. Celem programu jest podkreślenie, jak wiele łączy współczesną Polskę i Niemcy oraz ożywienie stosunków dwustronnych. Atrakcyjna i zróżnicowana formuła przedsięwzięcia, liczne imprezy kulturalne, naukowe, sportowe oraz rozrywkowe mają skłonić polską i niemiecką młodzież do aktywnego i świadomego współuczestnictwa w obchodach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. Szczególna rola w tym projekcie przypadnie młodym ludziom, gdyż to właśnie oni odpowiedzialni będą za jakość stosunków polsko-niemieckich w przyszłości.
W obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 zaangażowane są instytucje państwowe i samorządowe, fundacje, uniwersytety, szkoły, stowarzyszenia, media i przedstawiciele biznesu z obu krajów.

Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.de-pl.info

Dodatkowych informacji udzielają:

Ambasada Niemiec w Warszawie
Dział Prasowy - Kontakt z mediami

dr Gregor Forschbach

tel.: 22 58 41 730
fax: 22 58 41 729

Dział Kultury

Waldemar Czachur

tel.: 22 58 41 766
fax: 22 58 41 769

Biuro Prasowe Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce

Hubert Archiciński

tel.: 22 858 74 58
fax: 22 648 42 42