BIURO PRASOWE

Ghelamco, 29.12.2021

Ghelamco podsumowuje 2021 r.


Ghelamco zamyka swój jubileuszowy, 30 rok w Polsce, w bardzo dobrych nastrojach. Oddanie do użytkowania Warsaw UNIT – jednego z najnowocześniejszych budynków w Polsce oraz dwie rozpoczęte inwestycje, w tym jeden wysokościowec, to najważniejsze ze zrealizowanych celów. Bardzo dobre wyniki zanotowano także w sektorze mieszkaniowym.


Po pełnym wyzwań dla wszystkich 2020 roku, w ten rok weszliśmy pełni optymizmu. Kiedy wszyscy zastanawiali się nad przyszłością rynku biurowego, my z pełną świadomością rozpoczęliśmy kolejne dwie inwestycje: The Bridge w Warszawie i Craft w Katowicach. Do tego rozpoczęliśmy kolejne projekty mieszkaniowe. Największym sukcesem było oddanie do użytku naszpikowanego innowacyjnymi rozwiązaniami Warsaw UNIT. Sprzedaż Wołoskiej 24 to wisienka na torcie – podsumowuje rok 2021 Jeroen van der Toolen, dyrektor zarządzający na Europę Środkowo-Wschodnią Ghelamco.

30 lat minęło...

1991 r. – Ghelamco wchodzi do Polski. W ciągu ostatnich 30 lat, jako inwestor, deweloper i generalny wykonawca, firma dostarczyła na rynek ponad 1 200 000 mkw. powierzchni biurowej, mieszkaniowej i magazynowej. Ghelamco przez lata umacniało swoją pozycję wprowadzając na rynek innowacyjne i zaawansowane technologiczne budynki, wyznaczając kierunek rozwoju nieruchomości w Polsce, będąc jednocześnie deweloperem odpowiedzialnym ekologicznie i społecznie.

Outstanding Warsaw UNIT

W jednym z ostatnich tygodni roku Warsaw UNIT otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding, osiągając jeden z najlepszych wyników na świecie, na poziomie 88,5 proc. Ten certyfikat potwierdza, że Ghelamco chce i buduje najnowocześniejsze i najbardziej ekologiczne budynki nie tyko w skali kraju. UNIT posiada także certyfikat Green Building Standard, a nieco wcześniej otrzymał precertyfikację w najnowszym systemie WELL v2 Core. Budynek jest też w procesie uzyskiwania WELL Health-Safety Rating oraz tytułu „Obiekt bez barier”. Warsaw UNIT oferuje 57 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej na 45 piętrach. W budynku zaimplementowano Signal OS, autorski system operacyjny Ghelamco, a także innowacyjne rozwiązania antypandemiczne.

Skyfall – unikatowa atrakcja na skalę światową

Na 46 piętrze budynku Warsaw UNIT otwarto Skyfall Warsaw. Podniebny bar z panoramicznym widokiem na centrum Warszawy. Sercem miejsca jest znajdująca się na wysokości niemal 200 metrów platforma ze szklaną podłogą, która wychyla się na zewnątrz budynku o 15 stopni, oferując odwiedzającym wrażenia niespotykane dotąd w Europie. Docelowo atrakcja ma być dostępna dla turystów. Jej otarcie nastąpi na wiosnę 2022 r.

Most ku przyszłości i miedziany CRAFT

Ghelamco jest jednym z nielicznych deweloperów na rynku, który w czasie pandemii uruchomił trzy duże inwestycje biurowe. Pod koniec 2020 r. firma informowała o rozpoczęciu krakowskiej inwestycji KREO, a w tym roku ogłoszono budowę warszawskiego wieżowca The Bridge oraz biurowca CRAFT w Katowicach.

The Bridge to liczący 47 tys. mkw., 174 metry i 40 pięter wieżowiec, który stanie tuż obok dawnej siedziby wydawnictwa Bellona i będzie z nią połączony. Dzięki temu powstanie symboliczny most łączący dawną architekturę z nowoczesnym budynkiem. Efektem tego połączenia będzie nietuzinkowe lobby, które zepnie oba budynki, tworząc niespotykaną dotychczas kompozycję na polskim rynku. Posiadać będzie także najnowocześniejsze rozwiązania techniczne i proekologiczne. Będzie certyfikowany w systemach WELL, BREEAM oraz Green Building Standard oraz „Obiekt bez barier”. Budynek już zdobywa międzynarodowe uznanie – zwyciężył w kategorii Office Development w prestiżowym konkursie European Property Awards 2021-2022 i awansował do International Property Awards. Przewidywany termin zakończenia budowy to koniec 2024 r.

Craft zaoferuje 26,7 tys. mkw. wysokiej klasy powierzchni biurowej. Będzie liczyć 13 pięter i 55 metrów wysokości, a dwukondygnacyjny parking podziemny pomieści 218 pojazdów. Dodatkowe 28 miejsc przewidziano na parkingu naziemnym. Biurowiec położony będzie u zbiegu ulic Chorzowskiej i Ściegiennego, tuż obok centrum handlowego Silesia City Center. Będzie się składać z trzech spiętrzonych prostopadłościanów – dzięki takiemu zabiegowi powstanie miejsce na sześć tarasów, z których jeden znajdzie się na dachu. Na elewacji budynku znajdą się elementy w odcieniu miedzi, które nadadzą mu industrialny charakter, odwołujący się do przemysłowego dziedzictwa Katowic. Biurowiec ma być gotowy pod koniec 2022 r.

SignalOS – przewaga dzięki innowacji

Najnowsze technologie instalowane przez Ghelamco w budynkach są wspierane przez autorski system SignalOS. To rozwiązanie, które łączy zaawansowany BMS, system kontroli dostępu oraz aplikację w jeden inteligentny system operacyjny dla biurowców. Rozwiązanie daje nieograniczone możliwości kontrolowania, analizowania i zarządzania budynkiem. Dzięki temu budynki stają się bardziej ekologiczne i komfortowe dla użytkowników. W zależności od potrzeb określone grupy użytkowników będą mogły kontrolować i nadzorować funkcjonowanie budynku. Najemcy za pomocą Signal OS mogą wydawać swoim pracownikom wirtualne karty dostępu. Sami użytkownicy zaś dzięki aplikacji budynkowej mają możliwość wezwania windy, przejścia przez kontrolę dostępu czy zaproszenia gościa. System z powodzeniem jest już wykorzystywany w The Warsaw HUB i Warsaw UNIT.

Więcej domów i mieszkań

Ghelamco w 2021 roku postawiło również na projekty mieszkaniowe. Deweloper praktycznie wyprzedał apartamenty w unikatowych kamienicach Foksal 13/15 i ekskluzywnym apartamentowcu Flisac. Dodatkowo wyprzedano blisko 100 proc. domów jednorodzinnych w pierwszym etapie inwestycji GROEN w Konstancinie. W budowie są już kolejne etapy. Firma rozpoczęła też budowę nowego osiedla w Piasecznie.

Kocham Warszawę

Ghelamco, jako miastotwórczy deweloper od lat nie tylko buduje wysokiej jakości budynki, ale także myśli o tym, w jaki sposób będą one wpływać na otoczenie. Z tego też powodu Ghelamco, jako pierwsza firma w Polsce, zaprojektowała i zbudowała publiczny plac miejski. Plac Europejski przez ostatnie lata był miejscem wielu wydarzeń kulturalnych i sportowych, które stanowiły atrakcję dla warszawiaków w różnym wieku. Na 30-lecie deweloper podsumował swoją działalność wydając „Raport z działalności prospołecznej”.

Od 30 lat tworzymy przyjazne miejsca. Naszą siłą napędową są innowacje zarówno w zakresie zrównoważonego budownictwa, jak i technologii. To, co nas wyróżnia, to skupienie się na ludziach i ich potrzebach. Raport, który opracowaliśmy podsumowuje nasze dotychczasowe działania – mówi Jarosław Zagórski, dyrektor handlowym i rozwoju Ghelamco Poland.

W bieżącym roku, w związku z rozpoczęciem budowy The BRIDGE, plac został w części zaadoptowany na potrzeby prac konstrukcyjnych. Miejska galeria sztuki ArtWalk wciąż będzie funkcjonować i już na początku 2022 roku mieszkańcy Warszawy mogą się spodziewać nowej wystawy. Ghelamco pracuje zaś nad nowym projektem Placu Europejskiego, który w jeszcze bardziej atrakcyjnej formie wróci po zakończeniu prac budowlanych.

***

O GHELAMCO POLAND

Ghelamco Poland to lider rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce i pionier w dziedzinie innowacji, zrównoważonego budownictwa i kreowania przestrzeni publicznej. Przez 26 lat, jako inwestor, deweloper i generalny wykonawca, firma ugruntowała swoją wiodącą pozycję na polskim rynku dostarczając 1 100 000 m2 najwyższej klasy powierzchni biurowej, mieszkaniowej, handlowej i magazynowej. Wolumen sprzedaży zrealizowanych projektów przekracza 1,3 mld EUR. Flagową inwestycją firmy jest kompleks biurowy Warsaw Spire wraz z placem Europejskim, uznany za najlepszy budynek biurowy na świecie w prestiżowym konkursie MIPIM Awards 2017.

Jako wizjoner w branży Ghelamco od lat konsekwentnie wdraża pionierskie projekty innowacyjnych, zaawansowanych technologicznie budynków i wyznacza kierunki dla rozwoju rynku nieruchomości w Polsce. To właśnie belgijska firma odkryła potencjał Mokotowa, wprowadziła do Polski koncepcję parku biznesowego i jako pierwsza certyfikowała budynki biurowe w prestiżowym systemie BREEAM – firma posiada w swoim portfolio już 9 certyfikowanych projektów o łącznej powierzchni 320 000 m2. Ghelamco także jako pierwszy spośród deweloperów dostrzegł potencjał Woli – lokalizacji, w której powstaje aktualnie nowe biznesowe serce stolicy.

Ghelamco to także jedyny deweloper w Polsce, który postrzega zrównoważone budownictwo w szerszej perspektywie i aktywnie działa na rzecz kształtowania przestrzeni publicznej. Firma realizuje projekty na rzecz rewitalizacji całych dzielnic, kreując obszary wartościowe dla miasta, jak plac Europejski. By dodatkowo wesprzeć miastotwórcze inicjatywy, firma Ghelamco powołała do życia Fundację Sztuka w Mieście, której celem jest podnoszenie jakości miejskiej przestrzeni publicznej poprzez działania artystyczne czy ambientowe dla lokalnych społeczności. Dokonania Ghelamco zostały wyróżnione szeregiem nagród, m.in. siedemnastokrotnym tytułem Dewelopera roku w Polsce.

Informacje dla mediów:
Marek Gnap, Account Manager, Partner of Promotion
e-mail: , tel. 22 858 74 58 w. 95

Radosław Górecki, Communication Manager, Ghelamco Poland
email: tel. 795 104 982