BIURO PRASOWE

NCBR, 16.10.2021

Znamy zwycięzcę pierwszego polskiego „Wielkiego Wyzwania: Energia”


Zespół MMB Team z Gdańska pod kierownictwem profesora Zbigniewa Krzemińskiego został zwycięzcą „Wielkiego Wyzwania: Energia” i wygrał 1 milion złotych nagrody za najlepszy prototyp przydomowej elektrowni wiatrowej. Zawody technologiczne zostały zorganizowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dzięki wsparciu Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój.


Nagrodę specjalną w kategorii „wzornictwo” publiczność przyznała konstruktorom z zespołu Panel Wiatrowy.

Zwycięski MMB Team, w którego skład wchodzą: prof. Zbigniew Krzemiński, Robert Dobieglewski, Sebastian Giziewski, Mateusz Karpiczenko, Bartosz Kołpacki, Krzysztof Kowalewski, Piotr Pancewicz, Jędrzej Pietryka, Mariusz Rutkowski, Janusz Szewczyk i Marcin Szostak to zespół zajmujący się na co dzień projektowaniem układów elektronicznych i sterowaniem urządzeniami energoelektronicznymi i napędowymi. Elektrownia wiatrowa stworzona przez drużynę jest wyposażona w turbinę o wysokim współczynniku mocy. Każdy stopień przetwarzania energii jest zbudowany w sposób zapewniający dużą sprawność. Zastosowano w niej algorytmy optymalnej regulacji turbiny w stanach ustalonych z uwzględnieniem magazynowania energii. Urządzenie pracuje bez ograniczania mocy przy silnych wiatrach i wykorzystuje maksymalnie energię wiatru dla małych i dużych prędkości.

Od teraz MMB Team jest także autorem zwycięskiego prototypu przydomowej elektrowni wiatrowej w pierwszym, historycznym finale „Wielkiego Wyzwania: Energia”.

To wiele lat ciężkiej pracy całego zespołu – testów oraz szukania optymalnego rozwiązania. Finalna wersja prototypu pojawiła się 2-3 miesiące temu. Do samego końca nie byliśmy pewni wygranej. Jesteśmy szczęśliwi, że nasza ciężka praca została doceniona. Liczymy na komercjalizację naszego wynalazkupowiedział Janusz Szewczyk, programista zespołu MMB Team.

Ogromne gratulacje dla zespołu MMB Team, zwycięzców pierwszego w polskiej historii „Wielkiego Wyzwania: Energia”. Dokonaliście wielkiej rzeczy. Sam finał stał na bardzo wysokim poziomie, a następnym etapem powinna być komercjalizacja tych wynalazkówpodkreślił dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, wręczając nagrodę główną.

Decydujący pojedynek

Rywalizacja na płycie głównej PGE Narodowego rozpoczęła się po godzinie 10:00. W szranki stanęło 10 najlepszych drużyn konstruktorskich w kraju, wyłonionych w piątkowych półfinałach: Archetyp, BIGI, Chinook Team, DTD, KamilEco, MMB Team, PJWteam, POLDOM, Silesian Wind Generator, WindCraft.

Celem „Wielkiego Wyzwania: Energia” – czyli przedsięwzięcia, które Narodowe Centrum Badań i Rozwoju realizuje dzięki wsparciu Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój, jest stymulowanie powstawania przełomowych rozwiązań w obszarze małogabarytowych, wydajnych urządzeń energetyki wiatrowej.

W otwarciu wydarzenia finałowego udział wzięli: wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Maciej Chorowski, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Piotr Dardziński oraz dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Wojciech Kamieniecki.

Wiceminister Jarosińska-Jedynak zwróciła uwagę na znaczącą rolę Funduszy Europejskich w przypadku tego typu innowacyjnych projektów.

W Polsce zauważalne jest zapotrzebowanie na małogabarytowe elektrownie wiatrowe, a odpowiedzią na nie jest właśnie finał „Wielkiego Wyzwania: Energia”. Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii to niezwykle ważna, ale i kosztowna misja. Program Inteligentny Rozwój zapewnia wyjątkowe wsparcie w tym zakresie. Gratuluję NCBR determinacji w doprowadzeniu tego wyjątkowego przedsięwzięcia do finału. Kluczowe, by najlepsze pomysły były dostępne dla szerokiego grona odbiorców i skomercjalizowane. Trzymam mocno kciuki za finalistówpowiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

O dostępności konkursu dla szerokiego grona konstruktorów, a także o transparentności „Wielkiego Wyzwania: Energia” mówił dyrektor NCBR dr inż. Wojciech Kamieniecki.

Mimo że pandemia pokrzyżowała nam nieco plany, dzisiaj nareszcie możemy obserwować finałową rywalizację o milion złotych. Jako NCBR na każdym etapie prowadzimy nasze postępowania bardzo przejrzyście, a każdy z zespołów miał jednakowe szanse na zwycięstwo. „Wielkie Wyzwanie: Energia” pokazuje, że innowacji nie tworzą tylko przedsiębiorcy czy profesorowie wielkich uczelni, konstruktorom nie zostały postawione bowiem bariery finansowe oraz naukowe. Zespoły składają się z pasjonatów – ludzi, którzy mają wyjątkowe pomysły i nie boją się ich realizować. Konkurs jest na tyle medialny, że ich prototypy z pewnością zostaną rozpowszechnionezaznaczył dyrektor Kamieniecki.

Doktor Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz, zwrócił uwagę na coraz lepsze warunki do rozwoju technologii przyszłości w naszym kraju.

„Wielkie Wyzwanie: Energia” to przedsięwzięcie, w którym wygrywają ci, którzy marzenia zamieniają w rzeczywistość. Jego finał jest dowodem na to, że w Polsce są coraz lepsze warunki do rozwoju tego typu innowacyjnych technologii. Sieć Badawcza Łukasiewicz pomaga wynalazcom nieposiadającym wielkich kapitałów i laboratoriów, dlatego mam nadzieje, że któryś z zespołów osiągnie dziś zamierzony efekt. Niezależnie od wyników zwycięzcami są wszyscy, ponieważ wykonali pierwszy krok, by zrobić coś wielkiegomówił prezes Piotr Dardziński.

Jako kraj powinniśmy zmieniać system gospodarki, a chcąc chronić prawa przyszłych prosumentów, musimy dać im rozwiązania techniczne. Takie rozwiązanie zapewne jest na płycie PGE Narodowego. Mamy miniwiatrak, który jeżeli osiągnie pewne parametry, to zapewni przełom, zmieniając myślenie o energetyce wiatrowej w Polscedodał prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prof. Maciej Chorowski.

Podczas sobotniego Wielkiego Finału prototypy przydomowych elektrowni wiatrowych przez 6 godzin pracowały w warunkach sztucznego wiatru. Wiatraki znajdowały się na specjalnym stanowisku nawiewowym, a nad przebiegiem zawodów czuwała Drużyna Sędziowska, dbająca o to, żeby wszyscy uczestnicy mieli warunki zbliżone do identycznych. Zespołem, którego urządzenie w sposób najbardziej skuteczny i efektywny przetworzyło energię wiatru w energię elektryczną, a zarazem zwycięzcą pierwszego polskiego „Wielkiego Wyzwania: Energia”, okazał się MMB Team!

Popularyzacja energetyki odnawialnej

Do „Wielkiego Wyzwania: Energia”, które NCBR zapoczątkowało przed dwoma laty, zgłosiło się ponad 180 drużyn z całej Polski. Inicjatywa korzysta z doświadczeń konkursów typu Grand Challenge, zapoczątkowanych w 2004 roku przez amerykańską agencję DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency – Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności). W USA wyzwanie związane z opracowaniem systemów autonomicznych do samochodów zaowocowało nie tylko rozwojem nowatorskich i z powodzeniem wdrażanych technologii, ale także zintegrowało środowisko innowatorów.

W odpowiedzi na problem badawczy postawiony w „Wielkim Wyzwaniu: Energia” zespoły konstruktorskie zaprezentowały na PGE Narodowym działanie kompaktowych urządzeń do zastosowań indywidualnych, zdolnych do przekształcania energii wiatru na energię elektryczną oraz jej magazynowania (wymóg fakultatywny) i oddawania w najefektywniejszy sposób. Ale liczyła się nie tylko wydajność. Prototypy wiatraków musiały spełniać parametry określone w „Podręczniku Uczestnika”, m.in. ich wymiary nie mogły być większe od sześcianu o boku 2 metrów, a waga nie powinna przekraczać 200 kilogramów. Ponadto instalacje cechowały się estetycznym wyglądem i cichą pracą.

Z powodu pandemii wydarzenie odbyło się w formule hybrydowej, a rywalizację drużyn konstruktorskich na płycie PGE Narodowy widzowie śledzili za pośrednictwem transmisji on-line. Sympatycy energii wiatrowej głosowali na jeden z trzech prototypów nominowanych do nagrody specjalnej w kategorii „wzornictwo”. Widzom najbardziej do gustu przypadł prototyp przydomowej elektrowni wiatrowej zespołu Panel Wiatrowy. Do twórców urządzenia powędruje nagroda w wysokości 50 tys. zł.

Idea „Wielkiego Wyzwania: Energia” jest spójna z celami Unii Europejskiej zawartymi w strategii Europejskiego Zielonego Ładu. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oferuje także szereg innych instrumentów w schemacie grantowym, które przynoszą odpowiedzi na społeczne i ekonomiczne problemy.

Podczas transmisji z finału „Wielkiego Wyzwania: Energia” publiczność miała również okazję wysłuchać rozmów z finalistami oraz organizatorami zawodów. Ciekawą propozycją była także konferencja z udziałem ekspertów NCBR i Sieci Badawczej Łukasiewicz „8 x Green Deal, czyli przełomowe technologie, zysk dla środowiska i duża szansa dla polskiej gospodarki”. Podczas panelu dyskusyjnego omówiono osiem przedsięwzięć NCBR, finansowanych z Funduszy Europejskich (POIR), a realizowanych w trybie zamówień przedkomercyjnych (PCP). W tym przypadku Centrum występuje w roli zamawiającego, który definiuje problem do rozwiązania, a tym samym kreuje nowy rynek dla nowatorskich produktów. Wykonawcy opracują demonstratory nowoczesnych technologii w takich przedsięwzięciach, jak: „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”, „Innowacyjna biogazownia”, „Oczyszczalnia przyszłości”, „Technologie domowej retencji”, „Wentylacja dla szkół i domów”, „Magazynowanie energii elektrycznej”, „Magazynowanie Ciepła i Chłodu”, „Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE”. Z tym ostatnim projektem koresponduje pokrewne przedsięwzięcie „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym”.

Więcej szczegółów na temat Wielkiego Wyzwania: Energia znaleźć można na stronie https://wielkiewyzwanie.ncbr.gov.pl

Przedsięwzięcie pn. „Wielkie Wyzwanie: Energia” realizowane jest w ramach projektu pozakonkursowego pn. Podniesienie poziomu innowacyjności gospodarki poprzez wdrożenie nowego modelu finansowania przełomowych projektów badawczych (projekt realizowany w ramach poddziałania 4.1.3 Innowacyjne metody zarządzania badaniami Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój).

Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.


***

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) jest agencją rządową od ponad dekady łączącą świat nauki i biznesu. Tworzy odpowiednie warunki do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Poprzez współfinansowanie procesów B+R wspiera rodzimych przedsiębiorców, istotnie zmniejszając ich ryzyko biznesowe towarzyszące wdrażaniu przełomowych projektów badawczych. Misją NCBR jest realizacja zadań służących społecznemu i gospodarczemu rozwojowi Polski oraz rozwiązywanie konkretnych cywilizacyjnych problemów jej mieszkańców. NCBR pełni funkcję Instytucji Pośredniczącej w programach operacyjnych: Inteligentny Rozwój oraz Wiedza Edukacja Rozwój. Realizuje także szereg programów krajowych i międzynarodowych, a także projekty związane z bezpieczeństwem i obronnością państwa. Z rocznym budżetem na prace B+R rzędu miliarda euro NCBR jest obecnie największym w kraju i regionie ośrodkiem wspierania rozwoju nauki i gospodarki.

Kontakt do biura prasowego:
Rafał Roguski, tel.: 22 858 74 58 wew. 73
Jarosław Zakrzewski, tel.: 22 858 74 58 wew. 68
Izabela Lewandowska, tel.: 22 45 67 527